بهار ،امسال در خانه ی شما

بهار ،امسال در خانه ی شما

قلب تپنده خانه

گلدان‌های كوچكی كه كنار انباری خاك می‌خورند را به خانه بیاورید. آنها را با خاك مرغوب پر كنید و حالا پیشنهاد ما! شما می‌توانید با كاشت بذرهای سبزیجات، سرسبزی و طراوت و عطرِ سرزندگی را با هم در فضای آشپزخانه داشته باشید. حس بسیار نابی است كه با دستان خودتان سبزی سفره‌های‌تان را هر چند هم كم، بچینید و بشویید و سر سفره بیاورید. سبزی‌های مختلفی را می‌توانید برای این كار انتخاب كنید اما بهتر از همه ریحان سبز و بنفش با آن عطر سحرآمیز است. شاهی هم در رده بعدی پیشنهادها قرار می‌گیرد. مراقبت‌ زیادی لازم ندارد. كافی است عمق مورد نیاز بذر در خاك را درست انتخاب كنید و بعد هم گلدان‌‌های كوچك‌تان را در معرض نور و آب قرار دهید. همین! حالا می‌توانید هر روز از سبزی‌ها خبر بگیرید. همین خبرگرفتن از شرایط رشد بذرها، می‌تواند یك تفریح علمی جذاب هم برای بچه‌های شما باشد.

بالكن‌های زیبا

اگر خانه شما تراس یا بالكن دارد، آن را فراموش نكنید. به سراغ وسایلی كه در آنجا انبار كرده‌اید بروید. اگر می‌توانید، آنها را به انباری منتقل كنید. تراس را برای پذیرایی از گل‌ها آماده كنید. گل‌هایی مانند رز‌های مینیاتوری كه به‌صورت آبشاری در فضای بالكن می‌ریزند هم برای تراس‌های كوچك می‌توانند استفاده شوند. كافی است گلدانی را گوشه‌ای از این فضای كم قرار دهید و یك مسیر مشخص با طناب برای گل خودتان طراحی كنید. حتی می‌توانید به عطر رؤیاهایتان نزدیك‌تر شوید و به جای رز‌های مینیاتوری، یاس‌های زرد و سفید را در گلدان بكارید و درست مانند رزها مسیری را برایش درنظر بگیرید. به همین راحتی تمام خانه را مهمان عطر یاس می‌كنید. گلكاری روی تراس خیلی كوچك‌تان، به‌مراتب بهتر از آن است كه آن فضای كوچك كه در معرض دید كوچه و خیابان قرار دارد؛ تبدیل به انباری شود.

گلدان روی سفره

گلدان‌‌های كوچك لاله و بنفشه آفریقایی و پامچال را این روزها زیاد می‌بینید. وسوسه برانگیزند. شاید در خانه‌های آپارتمانی كم نور ما عمر زیادی نكنند اما می‌توانند در همان مدت زمان كم هم حال ما را خوب كنند. از فكر دودوتا چهارتاها بیرون بیایید و خودتان را برای حداكثر 2 یا 3 هفته پذیرایی از این گل‌ها آماده كنید. یكی از مزایای این گل‌ها با گلدان‌های كوچك‌شان این است كه می‌توانید آنها را به‌راحتی جابه‌جا كنید. می‌توانید این گلدان را برای قسمتی از سفره شام خانواده اختصاص دهید. زیبایی این گل‌ها می‌تواند اشتهای بدغذاترین بچه‌ها را هم تحریك كند. اگر برای خرید این گل‌های كوچك به گلفروشی سر زدید، بدون تهیه یك گلدان گل اطلسی‌ به خانه بر نگردید. عطر اطلسی‌ها شادی روزهای بهاری خانه شما را ضمانت می‌كند. از بچه‌ها برای نگهداری از این گل‌ها كمك بگیرید و قسمتی از مسیر تربیتی را از این حال و هوای خوب بهاری عبور دهید.

یك همسایه خوب

اگر فضای مشاعی مانند باغچه در آپارتمان‌‌تان دارید، به آنجا هم سری بزنید. گل‌های رز بهترین گزینه برای این مكان‌ها هستند اما اگر همین مقدار باغچه را هم ندارید، با اجازه از همه اهالی آپارتمان، یكی دوتا از موزاییك‌ها را دربیاورید و گل‌های كوچك را بكارید. می‌توانید از گلدان‌های بزرگ برای مسیر‌های داخل راهروها استفاده كنید و گل‌هایی كه با این شرایط نور و هوا می‌توانند رشد كنند را درونشان منتقل كنید. اگر بازهم بنا به هردلیلی نمی‌توانید به سراغ گلدان‌های بزرگ بروید؛ می‌توانید خانه همسایه را مهمان تولیدات بهاری خودتان كنید. گل‌هایی مانند پتوس به‌راحتی درون آب ریشه می‌دهند و می‌توانند رشد كنند. شما می‌توانید یكی از این گل‌ها را برای همسایه‌ها تقسیم كنید و در بطری‌های بازیافتی قرار دهید و آنها را به دست‌شان برسانید. به همین راحتی می‌توانید همراه شاخ و برگ‌های گل‌ها، مهربانی را هم هدیه كنید.

بخش خانواده ایرانی تبیان